Czy piszesz dostatecznie zrozumiale?

Dzisiaj w „blogowym know how” o tym, czego nauczyłam się na samym początku swojej drogi copywritera. Mam nawet karteczkę przypiętą na tablicy nad biurkiem „pisz prosto!” Pisanie do Internetu zdecydowanie różni się od tego, czego uczyli nas w szkole. O co dokładnie chodzi?

blogowe know how

Przypuśćmy, że opisujesz jakiś kosmetyk. Ot, krem do rąk znanej firmy. Nawilżający, z ładnym zapachem. 

Wersja 1

Hej Misiaczki, dzisiaj chcę wam opowiedzieć o zajebistym kremie do rąk, taki wiecie, w tubce, nawilżający i do tego tak pachnie…że ja nie wiem. Dajesz trochę na dłonie a potem facet może cię po nich całować i będzie zachwycony! 

Wersja 2

Przedstawiam Wam dzisiaj krem, który niczym kojący kompres zadba o waszą wysuszoną skórę dłoni. Zamknięty w plastikowej tubce z zachwycającą oczy szatą graficzna, obiecuje prawdziwą kremową rozkosz. 

Wersja 3

Krem do rąk firmy X to skoncentrowany na najwyższym działaniu produkt. Jego substancje czynne, takie jak kwas alfa-linolenowy oraz jedyny w swoim rodzaju antyoksydant, jakim jest witamina E, skutecznie zadbają o wrażliwy naskórek. Seed Oil, a także Aloe Barbadensis Leaf Juice to prawdziwa bomba odświeżenia i ochrnony!

 

Jasnopis

To bardzo przydatne i darmowe narzędzie, dzięki któremu możesz sobie sprawdzić, jak tam Twój styl pisania oraz przystępność w odbiorze tekstów. Znajdziecie go pod adresem jasnopis.plTo wspólny projekt Uniwersytetu SWPS i Narodowego Centrum Nauki. Zobacz, co można nim sprawdzić:

Wersja nr 1 została oceniona na 2 – czyli zrozumie go każdy, bez względu na wykształcenie czy wiek. Nie ma w nim skomplikowanych porównań oraz naukowych wzmianek. Czyli teoretycznie, jest jasno i na temat. Druga sprawa, czy chcesz w takim tonie formułować swój przekaz;)

Wersja nr 2 to level wyżej. Jasnopis ocenił go na 4 – czyli jest ogromne prawdopodobieństwo, że zrozumie go ktoś mający wykształcenie średnie lub duże doświadczenie życiowe. 

Wersja nr 3 to już ocena 5 w siedmiopunktowej skali. Ten tekst będzie najprawdopodobniej zrozumiały tylko dla ludzi z wyższym wykształceniem. 

Po co to wiedzieć?

Jak nie wiadomo, o co chodzi, to wszystko rozbija się o pozycjonowanie Twojej strony. Algorytmy Google są już na tyle sprytne, że nie wystarcza właściwe umieszczenie słów kluczowych. Tekst ma być nie tylko dobry pod kątem SEO, ale i czytelny dla odbiorcy. Pisząc więc swoje, zwróć uwagę na to, czy są one czytelne dla Twoich odbiorców. Po wielu latach blogowania można wpaść w swego rodzaju „klątwę wiedzy”. Dlatego dobrze jest raz na jakiś czas sprawdzić, czy piszemy dostatecznie…jasno. 

I jeszcze przypominam o konkursie adwentowym, gdzie można wygrać kalendarz adwentowy z 5 książkami. One z pewnością umilą listopadowe i grudniowe wieczory! Kliknij baner po szczegóły!

9 Replies to “Czy piszesz dostatecznie zrozumiale?”

  1. No tak, ale to trochę tak jakbysmy celowo zaniżali poziom naszej wypowiedzi, żeby dotrzec do większej ilości osób. Ja mimo wszystko jednak uważam, że trzeba dązyc w górę….
    Miałam kiedys taki przypadek, że przestałam zaglądac na pewien blog, ponieważ autorka pisała nieortograficznie, niegramatycznie i bez interpunkcji prawie. Ale miała grono czytających. Ja się męczyłam, więc już tam nie zaglądam.

  2. Popieram przedmówczynię – to, że większość zapomniała, że ortografia czy składnia nie są umowne to absolutnie mnie do niczego nie zobowiązuje. Wersja 1 i 2 to bicie piany, w 3 przynajmniej próba przekazania wiedzy. A szukając skutecznego kosmetyku nie chcesz czytać o całowaniu po stópkach – tylko, co zawiera krem i jak działa. [wiesz, że niektóre ogłoszenia o pracę czy sprzedaży są celowo pisane z błędami, by 'wykształciuchy’ je pominęły?]

  3. Oj spotkałam się z masą blogów, które mnie odwiedziły, ja chciałam zrobić to samo i chociaż tekst z posta przeczytałam wiele razy, nic z niego nie zrozumiałam. Trzeba pamiętać do jakiej grupy docelowej ma być przekaz.
    Pozdrawiam Kolorowo!

  4. Nie lubię za bardzo tej strony i sprawdzania tam wszystkiego.
    Kiedyś wkleiłam tam swoje przemyślenia z bloga i wyszło, że dla osób z dużym doświadczeniem życiowym. Z tym się zgadzam 🙂

    Opis nr 3 zasługuje na uwagę.
    Wszystkie powinny być pełne wiedzy, bo inaczej po co to w ogóle czytać i czas tracić?
    Niestety tak nie jest

  5. No, proszę 🙂 Wpis dla mnie bardzo na czasie, jak wiesz 🙂
    (Coś ostatnio wyrzucało mnie z twojego bloga, a teraz otwiera się jako strona niebezpieczna, hmmm ) 😛 😀

  6. Myślę, że tekst trzeba pisać tak, żeby był zrozumiały dla grupy odbiorców jaka nas czyta. Jedyni chcą czytać wersje 1 a inni wersję 3, wiec czasem może być to cieżkie, aby wszyscy byli zadowoleni 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.